a_NIBA_Badge

Northern Ireland Bowling Association Championships 2013
All ties played at Home player’s Green unless otherwise indicated.

a_NIBA_Badge

 

Singles

Pairs

Triples

Fours

Youth Singles

Junior Singles

Round 1

Thurs. 9th May

Mon. 20th May

Tues. 7th May

Frid. 10th May

Mon. 13th May

Mon. 6th May *

Round 2

Thurs. 16th May

Mon. 27th  May*

Tues. 21st May

Frid. 24th May

Thurs. 30th May

Frid. 17th May

Round 3

Thurs. 6th June

Mon. 3rd June

Tues. 18th June

Frid. 14th June

Mon. 1st July

Thurs. 23rd May

Round 4

Thurs. 13th June

Mon. 10th June

Wed. 3rd July

Frid. 21st June

 

Frid. 7th June

Round 5

Thurs. 20th June

Mon. 24th June

 

 

 

 

        Entries close     Monday 29th April 2013                               Games commence at 6.30 pm
        Semi-Finals        Week commencing Monday 29th July 2013
        Finals                             Saturday 3rd August 2013

        Should there be multiple duplications in Finals, some may be played before Saturday 3rd August 2013

        *     Bank or Public Holiday

      Entries to     R E Whitten, 50 Fernagreevagh Road, LOUGHGALL, Armagh BT61 8PN
      Results & scores must be phoned by winners to R. E. Whitten,  028 3885 1501 on the night of the game.

      Draws for each round will be posted on the NIBA Website.

      http://www.nibabowls.co.uk

      Each Club should appoint a member to advise all their entrants and include the member’s email address on the Entry Form. If necessary E. Whitten will will give details of the draws.
       

Back to Fixture Dates

Back to Competition Selection Page

Pairs

Semi-final

 

W/C Mon 29th July

A.Corrigan / M.Sproule

Portadown

0

V

M.McHugh / B.Browne

Whitehead

0

P.Gilmartin / J.R.Wilson

Whitehead

0

V

P.McRandal /S.Moran

Whitehead

0

Pairs

 

Quarter-Finals

All ties played at home player's green

 

Monday, June 24, 2013,  6.30pm

C.Orderly / J.Frazer

Dundonald

14

V

P.Gilmartin / J.R.Wilson

Whitehead

19

A.Corrigan / M.Sproule

Portadown

24

V

P.McGrail / A.Briggs

Lurgan

12

P.McRandal /S.Moran

Whitehead

23

V

D.Mills / A.Stewart

Bangor

17

M.McHugh / B.Browne

Whitehead

28

V

B.Morris / I.Cullen

Divis

6

Pairs

 

Fourth Round

All ties played at home player's green

 

Monday, June 10, 2013.  6.30pm

M.Bickerstaff / J.Stevenson

Balmoral

16

V

M.McHugh / B.Browne

Whitehead

17

B.Morris / I.Cullen

Divis

24

V

W.Sweetlove / T.Thompson

Cloughey

19

R.Greer / G.Clinghan

Dromore

9

V

A.Corrigan / M.Sproule

Portadown

24

C.Orderly / J.Frazer

Dundonald

27

V

S.Skelton / E.McCourt

Banbridge

15

B.Carroll / K.Armstrong

Lisnagarvey

18

V

D.Mills / A.Srewart

Bangor

25

G.McKee / R.Hastings

Bangor

17

V

P.McRandal /S.Moran

Whitehead

23

J.Nelson / G.Scott

Bangor

8

V

P.McGrail / A.Briggs

Lurgan

23

P.Gilmartin / J.R.Wilson

Whitehead

1

V

S.Beggs / M.Crooks

Whitehead

0

Pairs

 

Third Round

All ties played at home player's green

Monday, June 03, 2013.   6.30pm

M.Bickerstaff / J.Stevenson

Balmoral

24

V

J.Montgomery / M.Crawford

Whitehead

15

S.Skelton / E.McCourt

Banbridge

21

V

I.Craig / N.Mulloholland

Lisnagarvey

19

J.Boyd / J.Adamson

Carrick

11

V

P.McRandal /S.Moran

Whitehead

25

B.Power / G.McGleave

Divis

18

V

P.McGrail / A.Briggs

Lurgan

20

B.Morris / I.Cullen

Divis

21

V

D.Smith / G.Falconer

Whitehead

18

C.Pollock / D.Ball

Donaghadee

10

V

D.Mills / A.Srewart

Bangor

20

R.Greer / G.Clinghan

Dromore

23

V

J.O'Neill / B.Connor

Whitehead

10

G.McDowell / D.McCandless

Dromore

24

V

W.Sweetlove / T.Thompson

Cloughey

25

C.Orderly / J.Frazer

Dundonald

20

V

S.Gibson / M.Reid

Balmoral

10

B.Carroll / K.Armstrong

Lisnagarvey

22

V

B.Taylor / A.Matthews

Dromore

14

A.Corrigan / M.Sproule

Portadown

27

V

N.Graham / P.Cromie

Lisnagarvey

4

G.McKee / R.Hastings

Bangor

WO

V

J.Neill / S.Dalzell

Donaghadee

0

H.McFarland / M.Stevenson

Castle

17

V

J.Nelson / G.Scott

Bangor

26

M.McHugh / B.Browne

Whitehead

18

V

M.Bailie / K.Taylor

Bangor

15

S.Beggs / M.Crooks

Whitehead

1

V

L.Gamble / W.Thompson

Bangor

0

P.Gilmartin / J.R.Wilson

Whitehead

21

V

W.Clinghan / J.McKenny

Dromore

20

Pairs

 

Second Round

All ties played at home player's green

Monday, May 27th, 2013   6.30pm

R.Kennedy / M.Clewer

Antrim

17

v

J.O'Neill / B.Connor

Whitehead

33

M.Ward / C.McCordick

Banbridge

7

v

J.Nelson / G.Scott

Bangor

20

F.McCordick / A.O'Keefe

Banbridge

15

v

R.Greer / G.Clinghan

Dromore

16

W.Steenson / J.Hamilton

Banbridge

16

v

M.Bickerstaff / J.Stevenson

Balmoral

28

M.Campbell / M.Bunting

Banbridge

18

v

B.Morris / I.Cullen

Divis

19

J.Boyd / J.Adamson

Carrick

24

v

I.Scott / S.McCombes

Dungannon

15

W.Sweetlove / T.Thompson

Cloughey

29

v

H.Hylands / D.Shanks

Dromore

4

M.Lindsay / R.Wallace

Curran

7

v

M.McHugh / B.Browne

Whitehead

29

B.Power / G.McGleave

Divis

WO

v

W.Nicholl / D.McClean

Whitehead

0

J.Erskine / E.Kennedy

Donaghadee

12

v

P.McGrail / A.Briggs

Lurgan

18

C.Pollock / D.Ball

Donaghadee

22

v

S.Weir / R.Spence

Dundonald

10

G.McDowell / D.McCandless

Dromore

20

v

J.Callaghan / G.Clawson

Carrick

13

W.Clinghan / J.McKenny

Dromore

23

v

A.Taylor / J.Erskine

Bangor

11

A.Johnston / A.Johnston

Dromore

17

v

J.Neill / S.Dalzell

Donaghadee

19

F.Agnew / W.Buchanan

Dundonald

11

v

M.Bailie / K.Taylor

Bangor

23

C.Orderly / J.Frazer

Dundonald

24

v

S.Poots / M.Montgomery

Lurgan

16

C.Laverty / M.Foster

Dundonald

20

v

S.Beggs / M.Crooks

Whitehead

25

N.Graham / P.Cromie

Lisnagarvey

23

v

R.Sloan / P.Moore

Bets

5

G.Carson / M.Nelson

Lisnagarvey

15

v

S.Skelton / E.McCourt

Banbridge

22

I.Craig / N.Mulloholland

Lisnagarvey

30

v

W.Boyd / C.Dorman

Donaghadee

6

B.Carroll / K.Armstrong

Lisnagarvey

21

v

T.Brady / L.Carson

Sydenham

17

J.Corry / T.Dorrian

L'Derry Park

12

v

A.Corrigan / M.Sproule

Portadown

22

H.Cosgrove / A.Roberts

Lurgan

14

v

B.Taylor / A.Matthews

Dromore

17

M.Whitla / R.McMullan

Portadown

7

v

S.Gibson / M.Reid

Balmoral

18

L.Gamble / W.Thompson

Bangor

23

v

T.Evans / R.McCullough

Antrim

7

D.Mills / A.Srewart

Bangor

WO

v

H.Malcolmson / J.Parr

Rathfriland

0

G.McKee / R.Hastings

Bangor

25

v

D.Tumilty / P.Chambers

Banbridge

8

H.McFarland / M.Stevenson

Castle

23

v

D.Payne / N.Weir

Rathfriland

15

D.Smith / G.Falconer

Whitehead

22

v

R.Stewart / D.Erskine

Donaghadee

19

J.Montgomery / M.Crawford

Whitehead

30

v

T.Robinson / R.Scott

Ballynafeigh

4

P.Gilmartin / J.R.Wilson

Whitehead

20

v

A.Austin / T.Cheevers

Donaghadee

13

P.McRandal /S.Moran

Whitehead

22

v

D.Moore / P.Hunniford

Portadown

10

Pairs

First Round

All ties played at home player's green

Monday May 20th 2013, 6.30pm

 

B.Collom / D.Anderson

Annalong

13

v

D.Moore / P.Hunniford

Portadown

22

R.Kennedy / M.Clewer

Antrim

WO

v

A.Mayne / G.Mayne

Newtownabbey

0

T.Evans / R.McCullough

Antrim

WO

v

T.Young / W.Shand

Cloughey

0

F.McCordick / A.O'Keefe

Banbridge

19

v

R.McCutcheon / R.Beattie

Bangor

8

M.Ward / C.McCordick

Banbridge

WO

v

S.Templeton / J.Dickson

Musgrave

0

M.Campbell / M.Bunting

Banbridge

28

v

R.Robinson / K.Lamond

Portadown

9

D.Tumilty / P.Chambers

Banbridge

23

v

S. Mullen / J. Caldwell

Whitehead

17

J.Major / N.Hamilton

Banbridge

10

v

G.McKee / R.Hastings

Bangor

32

J.Boyd / J.Adamson

Carrick

25

v

A.Rankin / A.Todd

Whitehead

15

W.Sweetlove / T.Thompson

Cloughey

1

v

J.McKnight / K.Brown

Rathfriland

0

B.Power / G.McGleave

Divis

21

v

J.Davidson / N.Myles

Dundonald

17

M.Hedley /M.Hedley

Divis

16

v

C.Orderly / J.Frazer

Dundonald

22

A.N.Other / R.Bolton

Dromore

15

v

R.Sloan / P.Moore

Bets

26

H.Hylands / D.Shanks

Dromore

23

v

C.Mawhinney / D.Burns

Dundonald

12

I.Scott / S.McCombes

Dungannon

1

v

B.Dorman / R.Simpson

North Down

0

S.Jess / D.Boal

Lisnagarvey

15

v

M.Bickerstaff / J.Stevenson

Balmoral

16

T.Vint / K.Morrison

Lisnagarvey

18

v

H.Cosgrove / A.Roberts

Lurgan

21

M.Fay / W.Sweetlove

L'Derry Park

13

v

W.Boyd / C.Dorman

Donaghadee

21

W.Pierson / R.Hobson

Portadown

11

v

R.Stewart / D.Erskine

Donaghadee

23

S.Breen / D.Wright

Portadown

0

v

W.Clinghan / J.McKenny

Dromore

WO

M.Whitla / R.McMullan

Portadown

27

v

P.Weir / S.McKinley

Whitehead

14

D.Payne / N.Weir

Rathfriland

17

v

M.Beattie /S.McCall

Portadown

16

R.Cromie / T.Ervine

Rathfriland

17

v

A.Taylor / J.Erskine

Bangor

20

K.Greenaway / J.McKeown

Sydenham

15

v

B.Morris / I.Cullen

Divis

23

T.Brady / L.Carson

Sydenham

23

v

T.Rea / F.Agnew

Musgrave

19

J.Nelson / G.Scott

Bangor

19

v

N.Beggs / J.Burns

Whitehead

18

H.Douglas / H.Kerr

Castle

3

v

I.Craig / N.Mulloholland

Lisnagarvey

27

M.Martin / M.McKeown

Castle

8

v

C.Pollock / D.Ball

Donaghadee

24

J.O'Neill / B.Connor

Whitehead

26

v

H.Swindell / P.Gilmartin

Carrick

7

M.McHugh / B.Browne

Whitehead

23

v

G.Clarke / MShannon

Bangor

11

J.Montgomery / M.Crawford

Whitehead

21

v

R.Millar / K.Matchett

Lurgan

12

S.Beggs / M.Crooks

Whitehead

19

v

D.Burns / N.Shaw

Dromore

8